Çelik Üretimi

Çelik içerisinde en fazla %2 oranında karbon(C) bulunan bir demir alaşımıdır.Çelik dökme demire göre karşılaştırıldığında silisyum,kükürt,fosfor miktarında dökme demire göre düşük orandadır. Çeliğin daha fazla sertleştirilmesi veya paslanmaz hâle getirilmesi isteniyorsa nikel,kobalt,volfram ,molibden,mangan gibi elementler çeliğin üretimi esnasında ilave edilir.

Çelikler cevherden elde edilen ham demire oksijen üfleme yöntemi veya hurdaların elektrik ark ocaklarında tekrar eritilmesi yöntemiyle elde edilir.

Oksijen üfleme yöntemiyle çelik üretimi: Oksijen ile çelik üretim şekli en çok yaygın olanıdır. Oksijen konvertörleri dikey konumda bulunur. Dış tarafında saç, iç tarafında ısıya dayanıklı refrakter (ateşe dayanıklı malzeme) astar bulunur. Ham maddenin doldurulması, curufun dökülmesi için fırın yatay konuma getirilir. Ham demirin fırına alınmasından sonra oksijen üfleme yöntemi ile karbonun uzaklaştırılır. Oluşan ısıdan refrakteri korumak için hurda ilave edilir. Üfleme süresi 20 dk civarındadır.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Her hakkı saklidır. firmaburda.com | 2019

Iyzico